با اینکه تجربه سخنرانی در استادیومای چندهزار نفری نصیب کمتر کسی از ما آدمای عادی می شه، بیشتر مون سخنرانیای کوچیک تر رو کم وبیش تجربه کردیم، مثلا سخنرانی در جلسات کاری شرکت یا اجرای نصیحت ی جشن فارغ التحصیلی. وقتی در اینجور موقعیتایی قرار گرفتین، حتما دل تون می خواسته اونقدر بی مشکل و بدون تپق اجرا کنین که همه حاضران عاشق سخن گفتن تون شن، اما شاید یک جاهایی رو خراب کرده و از شدت اضطراب به تپش قلب و لکنت زبون افتادین. در این مقاله قراره کمک تون کنیم تا بار دیگری که در مقام سخنران قرار گرفتید، پرقدرت تر از دفعات پیش ظاهر شید. پس با ما همراه باشین تا قدم به قدم یک سخنرانی موفق رو با همدیگه مرور کنیم.

۱. هدف تون رو مشخص کنین

قبل از هر چیزی از خودتون بپرسید هدف تون از ارائه سخنرانی چیه، قراره مطلبی رو به مخاطبان تون آموزش بدین یا که فقط سرگرم شون کنین؟ اینکه به خودتون بگید « نشونه، آخه مجبورم!» پذیرفتنی نیس، باید دلیل قانع کننده تری پیدا کنین. اگه هرچه سعی کردین بازم دلیل مشخصی به ذهن تون نرسید، مطمئن باشین مخاطبان تون هم دلیلی واسه گوش دادن به شما ندارن.

۲. رده سنی مخاطبان تون رو مورد توجه بذارین

مخاطبان تون چه کسائی هستن؟ بچه مدرسه ایای شلوغ یا مُسن ترا؟ سخنرانی واسه همه رده های سنی یک شکل نیس. جوون ترها جنب وجوش بیشتری دارن و کمتر سر جای شون بند می شن، واسه همین مجبورید جلوتر به ترفندهایی فکر کنین که همه توجه شون رو به شما بدن. شاید حتی لازم باشه بعضی وقتا حاشیه برید و مثلا یک خاطره ی سرگرم کننده تعریف کنین تا دوباره جذب صحبتای تون شن. این در حالیه که مُسن ترا ترجیح میدن دقیقا طوری صحبت کنین که شاخ و برگ اضافی نداشته و منطبق بر نیازها و علایق شون باشه.

۳. به موضوع سخنرانی تسلط پیدا کنین

هرچه بیشتر به موضوع سخنرانی تسلط داشته باشین، کمتر تپق میزنین. اگه انتخاب موضوع به عهده ی خودتون گذاشته شده، پیشنهاد می کنیم بیشتر به موضوعات مورد علاقه تون فکر کنین یا موضوعاتی که اطلاعات زیادی درباره شون دارین. در صورتی که انتخاب موضوع از عهده ی شما خارج بود، بازم جای نگرانی نیس. درباره موضوعی که دریافت کردین حسابی تحقیق کنین و واسه دانستن جزئیاتی که بلد نیستین، کنجکاوی بیشتری به خرج بدین. تسلطِ بیشتر به موضوع سخنرانی موجب می شه اعتماد به نفس بیشتری در خودتون حس کنین و پرقدرت تر ظاهر شید.

۴. متن سخنرانی تون رو بنویسین

متن سخنرانی از سه قسمت مقدمه، بدنه و نتیجه گیری تشکیل می شه. دقت داشته باشین هر سه قسمت گفته شده رو به ترتیب در متنی که تنظیم می کنین بذارین. مثلا اگه در مورد راهکارهای ترک سیگار می نویسید، اول موضوع بحث رو به مخاطبان تون معرفی کرده و بعد راهکارهای ترک سیگار رو یک به یک بررسی کنین، در آخر هم نوشته هاتون رو با یک جمع بندی کوتاه به پایان برسونین. خوب مورگان، نویسنده و مدرس فن بیان، می گه:

شنوندگان، اول می پرسند به چه دلیل. به چه دلیل اینجا هستم؟ به چه دلیل باید برایم مهم باشه؟ اگه در شروع به سوالات چرایی جواب بدین، بعد می پرسند چجوری. وظیفه ی شما اینه که اول به سوالات چرایی و بعد به سوالات چجوری جواب بدین.

پس اول موضوع بحث رو به مخاطبان تون بگید و بعد راه حل ارائه کنین.

اگه قراره در مورد موضوعی صحبت کنین که به خودتون مربوط می شه، مثلا کارآفرین موفقی هستین که حالا می خواد راجبه راهکارهای موفقیت صحبت کنه، متن تون رو طوری ننویسید که مخاطب فکر کنه از شکم مادر کارآفرین و موفق زاده شدین. روراست باشین و به گذشته نه چندون موفق تون هم اشاره کنین. چیزی جز حقیقت نگید و بذارین مخاطبان تون از اشتباهاتی که انجام دهنده شدین درس بگیرن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چه جوری سخت‎ترین تصمیمات زندگی رو بگیریم؟ "

دیگر اینکه متن تون رو تا حد امکان ساده بنویسین و از موضوع اصلی دور نشید. مورگان می گه:

سخنرانی ناکارآمدترین روش ایجاد ارتباطه.

به باور مورگان، مردم بیشتر چیزایی رو که می شنون به یاد نمی بیارن. پس مطلب تون رو طوری آماده کنین که در لحظه قابل فهم باشه.

۵. حسابی تمرین کنین

اگه امکانش رو داشتین، متن تون رو جلوی آینه یا مقابل جمعی از دوستان با صدای بلند تمرین کنین. در بین تمرین متوجه میشید اجرای کدوم قسمتای متن واسه تون دشوارتره و واسه ارائه کل متن به چقدر زمان احتیاج دارین. یاد می گیرین چه جوری جملات تون رو به هم وصل کنین و مکثای بی مورد نداشته باشین. دیگر اینکه از طوطی وار حفظ کردن جملات متن جدا پرهیز کنین تا موقع اجرا طبیعی تر به نظر برسین. عوضش، مطالبی رو که قراره در موردشان صحبت کنین تیتروار به ذهن بسپارید. واسه اینکه هیچ نکته ای فراموش تون نشه، بد نیس از وسایل کمکی مثل اسلاید استفاده کنین.

۶. کمی زودتر در محل سخنرانی حاضر شید

زودتر از شروع سخنرانی در محل حضور پیدا کنین تا با محیط آشنا شده و فرصت کافی داشته باشین که متن تون رو واسه بار آخرش صحنه تمرین کنین. بهتره تجهیزاتی مثل ویدئو پروژکتور رو هم چک کنین و اگه در نمایش اسلاید دچار مشکل شدید، هرچه سریع تر از مسئولان سالن بخواهید اشکالات فنی رو برطرف کنن. اگه بین اجرا متوجه اشکالات فنی شدید، دستپاچه نشید، فقط کافیه خرابکاریای سر صحنه رو با یک لبخند دلنشین رد کرده و با خونسردی به ادامه صحبتای تون بدین.

زودتر حاضر شدن در محل سخنرانی این فرصت رو هم در اختیارتون قرار می ده که روی طرز ایستادن تون کار کنین. حواس تون باشه چه زمانی که مقابل جمع راه می روید و چه زمانی که پشت تریبون هستین باید صافِ صاف بایستید، مثل اینکه چیزی همیشه بدن تون رو به طرف بالا می کشه.

۷. بر اضطراب تون مسلط شید

کسی که جلوی جمع احساس راحتی نمی کنه، مخاطبانش دوست ندارن بهش گوش کنن، حتی اگه پرمحتوا صحبت کنه. همیشه به خودتون تلقین کنین که بهترین سخنرانی عمرتون رو ارائه می کنین و واسه اینکه از شدت اضطراب تون کم شه، چند نفس عمیق بکشین یا مثلا یک فنجون چای یا قهوه بخورین. می تونین قبل از شروع سخنرانی کمی پیاده روی کنین. در طول اجرا هم با مخاطبان تون رابطه چشمی داشته باشین و سعی کنین از مشاهده ی لبخندشون انرژی بگیرین.

۸. با یک گفتگوی خودمونی شروع کنین

به جای صحبتای تکراری و تشکر از عوامل برگزاری مراسم، به حاضران خوشامد بگید و چند دقیقه ی اول رو به خوش وبش بگذرونین. بد نیس با یک جوک بامزه سر صحبت رو باز کنین تا فرصت داشته باشین پیش از ورود به بحث اصلی خودتون رو جمع وجور کنین و بر اضطراب تون مسلط شید. اما اگه در جوک تعریف کردن خوب نیستین، به یک شروع دیگر فکر کنین، مثلا با اشاره به یک نکته آموزنده یا خاطره ی شخصی به بحث اصلی ورود کنین. اگه بتونین از همون اول سخنرانی توجه مخاطبان تون رو جلب کنین، مطمئن باشین تا پایان همراهی تون می کنن.

۹. لذت ببرین

از لحظه لحظه سخنرانی تون لذت ببرین. سعی کنین آرامش تون رو حفظ کرده و از اینکه مقابل جمع قرار گرفتین خوشحال باشین. بدونین اگه خودتون از کاری که انجام میدید احساس رضایت کنین، مخاطبان تون هم حس خوبی از اجرای تون خواهند گرفت.

آرامشدسته‌ها: آموزشی